Website Translation

Informace - Péče o kočku

Péče o kočku v naší chovatelské stanici

V naší stanici dáváme přednost menší chovné skupině kočiček, abychom mohli každému z našich miláčků poskytnout dostatek času, péče a lásky. Kočičky s námi žijí ve velkém bytě, kde nejsou nijak prostorově omezovány ani oddělovány. Ve svém chovu klademe důraz na kvalitu a ne kvantitu!

Každá kočička potřebuje dostatek péče a pozornosti, k základní výbavičce patří neodmyslitelně škrabadlo (čím vyšší tím lepší), misky (na granule, vodu a kapsičky), dostatečně velký záchůdek, dobré stelivo, kvalitní krmivo, kartáče a hřebeny, pudr, přepravní bednu, hračky a velkou náruč svého páníčka. Něvy nemájí rády samotu, proto je lépe chovat kočičky případně i ve dvojici, aby se jejich čekání na svého pána dalo zkrátit společnou hrou.

SRST

Pravidelné, šetrné česání udrží srst v optimální kondici během celého roku. Pouze v období línání – na jaře a na podzim je třeba věnovat péči o srst větší pozornost, aby se hedvábná uvolňující se podsada nezacuchala. Vhodné je použití kvalitních pudrů a kondicionérů (Bea, Gimpet, ale postačí i obyčejný dětský pudr např. Aviril), které srsti dodají pěstěný vzhled, a usnadní péči.

U nás se kočičky češou přibližně 1x měsíčně, obvykle to velmi dobře snáší. Pudr používáme především před výstavou.

KRMENÍ

Kvalitní výživa je jednou z podmínek pro spokojený život kočky. Srst si uchová svůj krásný vzhled a strukturu na základě dostatečného příjmu kvalitních komponent, obsažených v superpremiových krmivech, jakými jsou např. Royal Canin, Hills, Proplan, Brit Care a některé další značky. Je třeba věnovat pozornost výběru krmiva nejen co do kvality, ale také struktury. Velikost přijímaných granulí má vliv nejen na ochotu k příjmu krmiva, ale plní i další funkci. Protože je Něva velké plemeno, příjem větších granulí má vliv na zdraví zubů a výskyt zubního kamene. Proto je důležité pro zdravý vývoj zubů a udržení zdraví dutiny ústní zvolit vhodný druh - tvar a velikost, nebo doplněk na čištění zubů – nejlépe pak krmiva Oral care (v dospělosti).

V naší chovatelské stanici krmíme převážně suchými krmivy Royal Canin a Brit Care, se kterými jsme velice spokojeni.

Dále je pak důležité věnovat pozornost výběru doplňkového krmiva - kapsičky, konzervičky, vitamínové pasty, atd. Z vlastní zkušenosti doporučuji např. kapsičky a konzervičky Shiny Cat od Gimpetu nebo konzervičky Miamor a Brit Care. Obsahují opravdu převážně maso a kočkám velice chutnají.

Co se týká dalších potravinových doplňků, vitamínových past a pamlsků, je dobré podávat kočkám, které nemají přístup ven, přípravek pro odstranění bezoárů (smotků chlupů) z trávícího traktu. My podáváme jednou za čas pastu Bezopet nebo Maltsoft, jiné řešení může být také v podobě nasázení travičky do květináče, na které si kočičky rády pochutnají.

Z pamlsků se nám nejvíce osvědčily sušené masové kousky a masové tyčinky Dein Besten z drogerie DM

Jako správní masožravci naše kočky milují syrové nebo vařené maso. Několikrát týdně jim tedy místo kapsičky podávám obvykle syrové, alespoň dva dny přemražené, kuřecí nebo hovězí maso, popřípadě kousek ryby, např. pangase. Hlavním krmivem ale stále zůstávají granule.

DRÁPKY

Kočka, která používá škrabadlo, udržuje své drápky sama v dobré kondici, ale občas je dobré drápky zastřihnout. U nás se zastřihuje cca 1x měsíčně a vždy před výstavou. Nikdy kočce drápky nezastřihujte moc, mohla by se totiž vážně zranit, pokud by chtěla poté například šplhat na škrabadle. Pokud by vám stříhání drápků činilo obtíže, jistě vám rád pomůže veterinář.

TOALETA A STELIVO

Na trhu jsou k dostání dva typy záchůdku - otevřený a krytý. Naše stanice užívá oba typy záchůdků. Ovšem preferujeme záchod krytý, ze kterého se méně vynáší stelivo. Další nezbytností je plochá lopatka, která slouží k vyjmutí exkrementů ze záchodu. Tato lopatka má v sobě malé otvory, kterými propadne čisté a nepokálené stelivo zpět do záchodku, vyjmete tedy jen stelivo, které vsálo moč nebo exkrementy.

Záchod by se měl zhruba 1x měsíčně celý vyčistit, vydezinfikovat a naplnit čistým stelivem, přičemž hloubka steliva by měla být uzpůsobena tak, aby v něm mohla kočka pohodlně hrabat. Záchod umístíme na klidné místo a zbytečně jej nepřesunujeme. Co se týká steliva samotného, rozlišujeme několik druhů. Z těch nejběžnějších bych jmenovala steliva hrudkující a steliva ze silica gelu. První má tu výhodu, že moč vytvoří pevnou hroudu, kterou pak snadno vyjmeme a vyhodíme nebo spláchneme, ubývající stelivo jednoduše dosypeme. U gelových steliv moč zůstává v záchůdku, gelové perličky ji do sebe nasají i s pachem, vyndává se pouze kakání, celý obsah se cca po měsíci vymění. Vyzkoušeli jsme několik druhů a značek, nejvíce nám vyhovuje Cat´s Best Öko Plus, které perfektně hrudkuje, kočkám je příjemné, pohlcuje pachy a lze jej spláchnout.

VETERINÁRNÍ PÉČE

Samozřejmostí je také veterinární péče. S kočičkou je potřeba minimálně jedenkrát ročně navštívit veterináře na prohlídku a pro přeočkování. Jedenkrát za půl roku by měla být kočička také odčervena. Zodpovědní chovatelé veterinární ordinaci navštěvují častěji, například kvůli prevenci v podobě zdravotních testů před krytím, apod.

Copyright © 2012 de Lourdes*CZ | Design : Nikola Arcanidu | Update : Hana Kadlecová